Skip to content

353 Bromley PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 7, 2023

Property Information

Block322.62
Lot1
QualifierC0353
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4608

Building Details

Building Class12
DescriptionSCH-II TH M-300
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,473
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
18%
Improvement Value:$67,600
82%
Total Assessment$82,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,072+33.0%
2024$7,571+3.3%
2023$7,326+0.1%
2022$7,316+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 19346, Page 1232

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,473DeedBook 17954, Page 767Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,473DeedBook 17732, Page 44Recorded12/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1985