Skip to content

368 Bromley PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Apr 25, 2024

Property Information

Block322.62
Lot1
QualifierC0368
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4608

Building Details

Building Class10
DescriptionSCH-II TH M-600
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,592
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
19%
Improvement Value:$62,000
81%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,389+3.1%
2024$9,109+3.3%
2023$8,814+0.1%
2022$8,802+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000

To:

DeedBook 19455, Page 400

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 6266, Page 45Recorded6/28/2011

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 5353, Page 449Recorded7/17/2004

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4428, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1985