Skip to content

371 Bromley PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 12, 2013

Property Information

Block322.62
Lot1
QualifierC0371
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4608

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-II TH M-600
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6547, Page 599Recorded2/27/2014

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6622, Page 1NU CodeTitle correction (4)Recorded10/8/2014

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4281, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1985