Skip to content

432 Danbury LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block322.62
Lot1
QualifierC0432
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4609

Building Details

Building Class10
DescriptionSCH-II CF 5300
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,108
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
32%
Improvement Value:$31,400
68%
Total Assessment$46,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,408+3.2%
2024$5,239+3.5%
2023$5,061+0.1%
2022$5,054+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 19643, Page 1452

Property Sale

Sale
$84,500

To:

DeedBook 4239, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1985