Skip to content

540 Cranbury Rd Unit 219East Brunswick, NJ 08816

Built 2009

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block322.67
Lot1
QualifierC0219
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4610

Building Details

Building Class10
DescriptionCF MERCER
Dwellings1
ZoningSC
Sq Footage1,632
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$46,900
76%
Total Assessment$61,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,548+3.1%
2024$7,323+3.3%
2023$7,086+0.1%
2022$7,076+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 18871, Page 272Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 6841, Page 616NU CodeTitle correction (4)Recorded7/14/2016

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 6127, Page 496NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/19/2010

Property Built

Built

Year Built: 2009