Skip to content

540 Cranbury Rd Unit 240East Brunswick, NJ 08816

Built 2007

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block322.67
Lot1
QualifierC0240
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4610

Building Details

Building Class10
DescriptionCF WARREN II
Dwellings1
ZoningSC
Sq Footage1,516
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$44,700
75%
Total Assessment$59,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,280+3.1%
2024$7,063+3.3%
2023$6,834+0.1%
2022$6,824+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$339,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 19492, Page 421Recorded7/5/2024

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 17183, Page 1255Recorded5/16/2018

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 6881, Page 82Recorded10/22/2016

Property Sale

Sale
$276,820

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 5827, Page 479NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/11/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007