Skip to content

540 Cranbury Rd Unit 405East Brunswick, NJ 08816

Built 2005

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 10, 2023

Property Information

Block322.67
Lot1
QualifierC0405
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4610

Building Details

Building Class10
DescriptionCF SOMERSET
Dwellings1
ZoningSC
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$45,000
75%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,316+3.1%
2024$7,098+13.8%
2023$6,239+0.1%
2022$6,230+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

DeedBook 19234, Page 1214

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,335DeedBook 18913, Page 1202Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,335DeedBook 17293, Page 1799Recorded9/12/2018

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

DeedBook 5606, Page 672NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/4/2006

Property Built

Built

Year Built: 2005