Skip to content

540 Cranbury Rd Unit 423East Brunswick, NJ 08816

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2017

Property Information

Block322.67
Lot1
QualifierC0423
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4610

Building Details

Building Class10
DescriptionCF ESSEX
Dwellings1
ZoningSC
Sq Footage1,208
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$34,800
70%
Total Assessment$49,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,823+3.2%
2024$5,641+3.5%
2023$5,451+0.1%
2022$5,443-3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 6090, Page 310NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/28/2009

Property Built

Built

Year Built: 2009