Skip to content

11 Morgan PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2014

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0011
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4606

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-600B
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$8,039+2.4%
2017$7,849+2.2%
2016$7,679+289.2%
2015$1,973-72.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 4484, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1984