Skip to content

17 Morgan PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$212,250
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0017
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4606

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-250
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,200
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$44,000
75%
Total Assessment$59,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,194+3.1%
2024$6,980+3.3%
2023$6,754+0.1%
2022$6,744+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$212,250

To:

DeedBook 18035, Page 1812

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6574, Page 364Recorded5/29/2014

Property Sale

Sale
$129,900

To:

DeedBook 4775, Page 855

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 4414, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1984