Skip to content

82 Morgan PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Sep 11, 2003

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0082
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4606

Building Details

Building Class10
DescriptionSCH-I TH M-600B
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,592
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

To:

Sq Ft1,592DeedBook 5261, Page 714

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 3912, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1984