Skip to content

192 Applegate LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0192
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4606

Building Details

Building Class10
DescriptionSCH-I TH M-600B
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
21%
Improvement Value:$58,000
79%
Total Assessment$73,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,902+3.1%
2024$8,636+3.3%
2023$8,356+0.1%
2022$8,345+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

DeedBook 18956, Page 303

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 18956, Page 297Recorded6/15/2022

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 17246, Page 1220Recorded7/25/2018

Property Sale

Sale
$241,500

To:

DeedBook 6371, Page 305

Property Sale

Sale
$280,000

To:

DeedBook 5387, Page 587

Property Sale

Sale
$148,500

To:

DeedBook 4722, Page 892

Property Sale

Sale
$84,744

Property Built

Built

Year Built: 1984