Skip to content

196 Applegate LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2004

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0196
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4606

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-600B
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,592
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,000

Property Built

Built

Year Built: 1984