Skip to content

211 Applegate LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 9, 2016

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0211
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4606

Building Details

Building Class10
DescriptionSCH-I TH M-600B
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6865, Page 815

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 5781, Page 741

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 4795, Page 178

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 4166, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1984