Skip to content

219 Applegate LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0219
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4606

Building Details

Building Class10
DescriptionSCH-I TH M-600A
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,596
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

DeedBook 19012, Page 1445

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 7013, Page 630Recorded7/21/2017

Property Sale

Sale
$228,000

To:

DeedBook 6186, Page 41

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 5619, Page 236

Property Sale

Sale
$149,000

To:

DeedBook 4710, Page 363

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4054, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1984