Skip to content

220 Applegate LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 3, 1991

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0220
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4606

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-600B
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,592
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896+3.2%
2024$8,623+3.4%
2023$8,335+0.1%
2022$8,323+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,592DeedBook 3934, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1984