Skip to content

238 Palombi CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 15, 2013

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0238
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-225
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,044
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 6457, Page 100

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 5526, Page 411

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4723, Page 826

Property Sale

Sale
$76,960
DeedBook 4302, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1984