Skip to content

247 Palombi CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Jul 27, 2009

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0247
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-600A
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,596
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$257,500

To:

Sq Ft1,596DeedBook 6078, Page 77

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 5275, Page 862

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 4427, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1984