Skip to content

272 Palombi CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 21, 2021

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0272
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-225
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,044
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 18340, Page 1173

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 6213, Page 847

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 5424, Page 785

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 4692, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1984