Skip to content

290 Palombi CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
May 16, 2016

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0290
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-275
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage960
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500

To:

Sq Ft960DeedBook 6835, Page 223

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5987, Page 839

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5221, Page 803

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 4529, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1984