Skip to content

297 Palombi CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0297
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class10
DescriptionSCH-I TH M-225
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,044
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$266,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 18858, Page 1835Recorded3/11/2022

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook 5434, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1984