Skip to content

301 Palombi CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0301
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-225
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,044
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,847+3.2%
2024$5,665+3.5%
2023$5,474+0.1%
2022$5,466+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 19560, Page 1308

Property Sale

Sale
$139,900

To:

DeedBook 4967, Page 864

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 368, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1984