Skip to content

305 Palombi CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 27, 2015

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0305
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-600B
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6685, Page 859

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 6038, Page 93

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 5920, Page 653

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4953, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1984