Skip to content

320 Mcdowell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$87,608
Last Sale Date
Oct 12, 1984

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0320
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-600A
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,596
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$87,608

To:

Sq Ft1,596

Property Built

Built

Year Built: 1984