Skip to content

328 Mcdowell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Mar 14, 2007

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0328
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-225
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,044
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 5799, Page 323

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 5337, Page 522

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4661, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1984