Skip to content

335 Mcdowell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0335
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-225
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,044
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 17342, Page 1703

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5486, Page 773

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5393, Page 298

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5072, Page 148

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4977, Page 572

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3852, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1984