Skip to content

342 Mcdowell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0342
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class10
DescriptionSCH-I TH M-600A
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,596
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+6.4%
2023$8,335+0.1%
2022$8,323+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000

To:

DeedBook 18786, Page 319

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 18652, Page 1066Recorded9/29/2021

Property Sale

Sale
$121,500

To:

DeedBook 4032, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1984