Skip to content

346 Mcdowell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$191,880
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0346
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-275
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage960
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$191,880

To:

Sq Ft960DeedBook 17490, Page 1587

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5568, Page 80

Property Sale

Sale
$85,000

Property Built

Built

Year Built: 1984