Skip to content

387 Mcdowell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0387
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-225
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,044
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

DeedBook 18769, Page 1243

Property Sale

Sale
$201,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 18492, Page 1258Recorded6/15/2021

Property Sale

Sale
$145,000

To:

DeedBook 5049, Page 381

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 4777, Page 759

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 4374, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1984