Skip to content

400 Mcdowell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0400
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class10
DescriptionSCH-I TH M-300A
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,466
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
23%
Improvement Value:$50,000
77%
Total Assessment$65,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,926+3.1%
2024$7,690+3.3%
2023$7,441+0.1%
2022$7,430+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

DeedBook 19481, Page 877

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,466DeedBook 19236, Page 357Recorded6/22/2023

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,466DeedBook 17681, Page 343Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,466DeedBook 6731, Page 345Recorded9/14/2015

Property Sale

Sale
$145,000

To:

DeedBook 3644, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1984