Skip to content

407 Mcdowell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Feb 4, 2014

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0407
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class---
DescriptionSCH-I TH M-275
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage960
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

To:

Sq Ft960DeedBook 6545, Page 246

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5288, Page 188

Property Sale

Sale
$103,900
DeedBook 4726, Page 432

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4086, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1984