Skip to content

414 Mcdowell DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block322.80
Lot1
QualifierC0414
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4607

Building Details

Building Class10
DescriptionSCH-I TH M-600B
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,592
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$60,000
80%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+3.1%
2024$8,873+3.3%
2023$8,585+0.1%
2022$8,573+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

DeedBook 19191, Page 676

Property Sale

Sale
$128,500

To:

DeedBook 4423, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1984