Skip to content

24 Brower CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2018

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block322.81
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,160
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
19%
Improvement Value:$176,900
81%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,693+3.1%
2024$25,896+3.3%
2023$25,057+3.4%
2022$24,234+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$881,077

From:

To:

DeedBook 17337, Page 1066NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018