Skip to content

17 Brower CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2019

Last Sale Price
$904,682
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block322.81
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,963
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
19%
Improvement Value:$177,300
81%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,741+3.1%
2024$25,943+3.3%
2023$25,103+0.1%
2022$25,068+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$904,682

To:

Sq Ft3,963DeedBook 17568, Page 1232

Property Built

Built

Year Built: 2019