Skip to content

4 Cairnes LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2019

Last Sale Price
$860,253
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block322.81
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,194
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
18%
Improvement Value:$176,800
82%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,437+6.0%
2024$24,938+3.3%
2023$24,130+0.1%
2022$24,097+432.7%
Property History

Property Sale

Sale
$860,253

To:

Sq Ft3,194DeedBook 17713, Page 1056

Property Built

Built

Year Built: 2019