Skip to content

7 Brower CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2018

Last Sale Price
$890,581
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block322.81
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,905
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
18%
Improvement Value:$179,200
82%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,729+3.1%
2024$25,931+3.3%
2023$25,092+0.1%
2022$25,057+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$890,581

To:

Sq Ft3,905DeedBook 17231, Page 1180

Property Built

Built

Year Built: 2018