Skip to content

5 Brower CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2019

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block322.81
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,507
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
19%
Improvement Value:$172,700
81%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,937+3.1%
2024$25,162+7.5%
2023$23,409+0.1%
2022$23,376+416.8%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

DeedBook 17826, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 2019