Skip to content

8 Cairnes LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2018

Last Sale Price
$898,654
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block322.81
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2 BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,903
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
19%
Improvement Value:$184,400
81%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,607+3.1%
2024$26,783+3.3%
2023$25,916+0.1%
2022$25,880+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$898,654

To:

Sq Ft3,903DeedBook 17201, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 2018