Skip to content

12 Brower CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2018

Last Sale Price
$904,267
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block322.81
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,147
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
18%
Improvement Value:$182,900
82%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,302+3.1%
2024$26,487+3.3%
2023$25,630+0.1%
2022$25,594+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$904,267

To:

Sq Ft3,147DeedBook 17284, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 2018