Skip to content

2 Brower CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2017

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block322.82
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,506
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
19%
Improvement Value:$176,500
81%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,644+3.1%
2024$25,849+7.6%
2023$24,016+0.1%
2022$23,982+15.6%
Property History

Property Sale

Sale
$845,000

To:

DeedBook 17779, Page 1777

Property Built

Built

Year Built: 2017