Skip to content

1 Cairnes LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 2020

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block322.82
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4502

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,400
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
21%
Improvement Value:$158,300
79%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,425+6.7%
2024$22,891+3.3%
2023$22,150+0.1%
2022$22,119+365.7%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

DeedBook 19005, Page 1957

Property Sale

Sale
$780,390

From:

To:

DeedBook 17862, Page 56NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020