Skip to content

748 Cranbury RdMonroe Township, NJ 08831

Built 1967

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 30, 1993

Property Information

Block323
Lot1.08
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4800

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,854
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,400
23%
Improvement Value:$88,900
77%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,060+3.1%
2024$13,640+3.3%
2023$13,198+0.1%
2022$13,180+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,854DeedBook 4069, Page 881

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 32690, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1967