Skip to content

49 Sixth StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983
Industrial

Last Sale Price
$4,032,800
Last Sale Date
May 30, 2002

Property Information

Block32
Lot6.14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1300

Building Details

Building Class10
DescriptionWAREHOUSE
Dwellings1
ZoningIM
Sq Footage100,800
Acreage12.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$296,500
23%
Improvement Value:$992,400
77%
Total Assessment$1,288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$154,732+2.8%
2024$150,505+3.3%
2023$145,697+0.2%
2022$145,478+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,032,800

To:

Sq Ft100,800DeedBook 5062, Page 747

Property Sale

Sale
$364,000
DeedBook 28370, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1983