Skip to content

67 W Prospect StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 9, 2002

Property Information

Block40
Lot9.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,989
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,300
29%
Improvement Value:$100,900
71%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,951+2.8%
2024$16,488+3.3%
2023$15,961+0.2%
2022$15,937+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,989DeedBook 5037, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1948