Skip to content

8 Laurel LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1953

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block5.01
Lot12.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class12
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,200
22%
Improvement Value:$77,100
78%
Total Assessment$99,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,921+29.6%
2024$9,201+3.3%
2023$8,908+0.2%
2022$8,894+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

DeedBook 19408, Page 1653

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 19363, Page 1539Recorded12/19/2023

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6692, Page 775Recorded5/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1953