Skip to content

71 Westons Mill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1930

Last Sale Price
$306,500
Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block5.01
Lot29.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,689
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
39%
Improvement Value:$52,100
61%
Total Assessment$85,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,252+2.8%
2024$9,972+6.4%
2023$9,371+0.2%
2022$9,357+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$306,500

To:

Sq Ft1,689DeedBook 17688, Page 1832

Property Built

Built

Year Built: 1930