Skip to content

1 Naricon PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1943

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block5.01
Lot30.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,523
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
34%
Improvement Value:$60,600
66%
Total Assessment$91,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,985+2.8%
2024$10,684+11.3%
2023$9,597+0.2%
2022$9,583+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$486,000

To:

DeedBook 18935, Page 210

Property Sale

Sale
$500

To:

DeedBook 6270, Page 817

Property Sale

Sale
$500

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 6270, Page 817NU CodeLove & affection (2)Recorded7/18/2011

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 5716, Page 151NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/6/2006

Property Built

Built

Year Built: 1943