Skip to content

32 Patton DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2004

Property Information

Block5.01
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,189
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
30%
Improvement Value:$75,500
70%
Total Assessment$107,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,893+2.8%
2024$12,541+3.3%
2023$12,141+0.2%
2022$12,122+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5167, Page 591

Property Sale

Sale
$164,000

Property Built

Built

Year Built: 1955