Skip to content

34 Patton DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block5.01
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,693
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
38%
Improvement Value:$56,700
62%
Total Assessment$91,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,009+2.8%
2024$10,708+3.3%
2023$10,366+0.2%
2022$10,350+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

DeedBook 18735, Page 205

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,693DeedBook 18217, Page 1568Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft1,693DeedBook 6077, Page 749Recorded8/28/2009

Property Sale

Sale
$315,000

To:

DeedBook 4963, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1962