Skip to content

47 Westons Mill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 31, 1996

Property Information

Block5.02
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,722
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
38%
Improvement Value:$50,400
62%
Total Assessment$81,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,760+2.8%
2024$9,493+3.3%
2023$9,190+0.2%
2022$9,176+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,722DeedBook 4329, Page 804

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3738, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1952